OKUL FOBİSİ

OKUL FOBİSİ

Çocukta temel olan korku anne, baba veya her ikisini korkusudur. Ayrıca, ebeveynlerde gerçekten sağlık sorunları da bulunuyorsa, ebeveynlerin biri veya her ikisi de sıklıkla şehirdışına çıkıyor veya seyahat üzerine kurulmuş işleri varsa, aile düzeni seyahat üzerine kurulmuş ise; çocukların ebeveynleri kaybetme korkusu, kaygısı veya algısı gelişebilmektedir.

İllaki ebeveyn(ler)in evden ayrılma veya uzak yerlere gitme sorunları değil, başka ebeveyn turumları da yine okul fobisini ortaya çıkarabilmekte, tetikleyebilmektedir. Örneğin, aşırı kollayıcı veya koruyucu anne-baba tutumlarının birçok korkuyu olduğu gibi okul korkusunu da çıkarmakta etkili olduğu bilinmektedir.

 

Aşırı kollayıcı ve koruyucu ebeveynler çocukları adına birçok konuda düzenleyici rol oynadıkları için çocuklarının birey hale gelmelerinin önüne engel oluştururlar. Birey olamayan çocuk da kendi ayakları üzerinde durmakta zorluk çeker. Okula gitmek de o yaşlar için kendi başına birey olmanın bir göstergesi sayılmalıdır.

 

Kaygılı, evhamlı ebeveynlerin sürekli korumacı varlıkları aynı şekilde bireylerin yetimesine neden olabilmektedir; yani bir model oluşturur. Bu durum, çocuğun ebeveynlerden birisini kaybetme veya kendi başına herhangi kötü bir durum olacakmış gibi endişeler yaratır. Aşırı kaygı nedeniyle bu korku sürekli hale gelir.

 

Farklı mahalle, semt veya şehir ortamlarına taşınmak, sık yer değiştirmek kendine güven hissini bozabilir.

 

Aile içinde geçimsizlik, aile içi sık tartışmalar da ebeveynlerden birisinin başına kötü bir şey olacağı korkusunu uyandırabilir; bu da o ebeveyni koruma ve kollama arayışını doğurur.

 

Okul fobisi olan çocuk büyüdükçe farklı korkular geliştirebilir. Bunlar; öğretmen korkusu, ders başarısızlığı ve başaramama korkusu-sınav kaygısı, arkadaşlarla sorun yaşama korkusu ile onlardan uzak durma isteğini doğurabilir.

 

Okul Fobisini Ortaya Çıkaran Sebepler

 

1.Çocuğun bireyleşme ve ayrışma sürecini tamamlayamamış olması

2.Ailede kaygı (anksiyete) bozukluklarına yatkınlık olması (ırsi/genetik)

3.Aile bireylerinin ciddi bir rahatsızlık veya seyahat gerektiren bir neden dolayısıyla evden sık sık uzaktaolmaları

4.Yakın zamanda yeni bir çevreye taşınma veya sık sık taşınma

5.Anne-baba geçimsizliği, aile içinde iletişim sorunları

6.Ebeveynlerden birisinin veya her ikisinin aşırı evhamlı, koruyucu ve kollayıcı tutum sergilemesi

7.Öğretmen korkusu veya arkadaşlarla ilgili olumsuz olayların yaşanması

 

Doç.Dr.Murat Eren ÖZEN, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı (Psikiyatr)

www.stres112.com   www.twitter.com/muraterenozen

Özel Adana Hastanesi, Büyükşehir Belediyesi Karşısı

0322 459 22 22