DEPRESYON VE KANSER

DEPRESYON VE KANSER

Kanser Nedir?

Kanser, vücudumuzda kontrol dışı çoğalan anormal hücrelerin geliştirdiği bii hastalıktır. Normalde, vücudumuzun ihtiyacı kadar hücreler büyür ve bölünür. Ancak bazen, gerekli olmadığı halde hücreler bölünmeye ve çoğalmaya devam eder. Bu fazla bölünme ve büyüme kitle halinde tümör oluşturabilir. Tümörler iyi huylu (benign), yani kanser olmayan, veya kötü huylu, (malign) yani kanser olabilir.

Kanser hücreleri vücudun herhangi bir yerinde gelişip kan ve lenf sistemi yoluyla diğer vücut bölümlerine yayılabilir (metastaz). Lenf sistemi ve lenf bezleri vücutta gelişen enfeksiyon veya hastalıklarla savaşan kan hücrelerini taşır. Lenf (lenf sistemi) de kan damarlarına benzer borucuklarla taşınır.

Kanser hücreleri organ ve dokuları istila ederek birçok semptoma neden olur. Birçok kanser tipi ve semptom bulunur; bu semptomlar kanserin yerleşim yeri veya etkilenen organ ve dokuya göre değişiklik gösterir.

Depresyon ve Kanser ilişkisi nasıldır?

Depresyon doğrudan kanser ile ilişkili değildir ve her ikisinin de birbirine neden olduğu konusunda bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla beraber, kanser tanısıyla karşı karşıya kalındığında, kişi kendisinde; sıkıntı (stres), öfke, üzüntü veya başka birkaç güçlü duyguyu birlikte hissedebilir. Zamanla bu duygular azalsa da, depresyon gelişebilir.

 

Kanser tanısını öğrendikten sonra depresyon gelişirse -veya kanser tanısından önce de depresyon varsa- kanser seyri veya kanser tedavisine katılma ve sürdürme çok daha kötü ve sıkıntılı olacaktır. Kanser tedavisi ne kadar karmaşık olursa olsun depresyon tedavisini almak çok önemlidir.

 

Kanser olan hastalarda depresyon nasıl tedavi edilir?

Depresyon tedavisi, size kanser tedavisi sunan veya onun sizi yönlendireceği bir ruh sağlığı profesyoneli (psikiyatrist, ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı) tarafından verilir. Depresyonun tedavisi aynı zamanda kanserle mücadele etmede, genel sağlığınızın daha iyiye gitmesinde ve yaşam kalitenizin artmasında çok önemlidir. Depresyonun tedavisi zaman alsa dahi depresyon için verilen tedavi çok etkilidir.

 

Şu anda var olan depresyon tedavileri genel olarak kanser hastalarında da rahatlıkla kullanılmaktadır. Kanser için kullanılan tedavi ilaçlarınile depresyon tedavisi için kullanılan ilaçların etkileşimleri doktorunuz tarafından takip edilerek, size en uygun ilaçlar seçilir. Gereken tedavi seçenekleri için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz. Her hasta tedaviye aynı şekilde cevap vermeyecektir. Ilaç tedavilerinin etkilerinin çıkması için birkaç haftaya ihtiyaç olduğu akılda tutulmalıdır. Belki sadece ilaç değil, konuşarak terapi desteği de eklemek gerekebilir. Daha iyi sonuçları elde etmek için gerekli bilgileri ve çıkarsa ilaç yan etkilerini doktorunuza muhakkak iletmeyi de ihmal etmeyiniz.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) sırasında ek konuşma terapilerinin depresyon geçiren kanser hastalarının başa çıkmaları için etkili olduğu gösterilmiştir.

-Psiko-eğitim, hastalığınız ve tedavisi hakkında bilgi sunma

-Stresle başa çıkma eğitimi, anksiyete ile mücadele etmek için değişik yollar öğretme

-Problem çözme terapisi, günlük hayatta sorun yaratan durumları tespit etme ve onlarla baş etme yollarının bulunmasını ve çözme yollarını bulmayı öğretme

Ayrıca, destek gruplarına katılarak yaşadığınız zor duyguları paylaşmanın ve dışa vurmanın yararını görebilirsiniz. Değişik kanser ve beraberinde depresyon konusunda deneyimleri olmuş kişilerle tanışarak baş etme yollarını bulabilirsiniz.

Doç.Dr.Murat Eren ÖZEN, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı (Psikiyatr)

www.stres112.com   www.twitter.com/muraterenozen

Özel Adana Hastanesi, Büyükşehir Belediyesi Karşısı

0322 459 22 22