DEPRESYON ve KALP HASTALIĞI

DEPRESYON ve KALP HASTALIĞI

Kalp Hastalığı nedir?

Kalp ve hemen yanındaki damarları etkileyen ve birçok sorunu da beraberinde getiren hastalık olarak tanımlanabilir. Kalp bir kas yapısındadır ve kanı vücuda pompalar.Her kas gibi, kalp de sürekli oksijen ve besinlere ihiyaç duyar, bunu da akciğerden ve kalbe diğer yollarla gelen damarlar yoluyla alır. Kan damarları bu oksijen ve besinden zengin kanı kalp yoluyla vücuda taşır.

Eğer kalbe yeterince kan ulaşmaz ise, göğsünüzde bir ağrı hissedersiniz. Bu ağrı aynı zamanda sol kol ve omuzda, bazen boyun ve çenede de hissedilebilir. Nadiren, kalp yeterince kan almasa da kalp ağrısı hissedilmeyebilir.

Kalp krizi, kalbe kan akış desteğinin aniden kesilmesi sonucu meydana gelir. kan akışı hızlı bir şekilde yeniden kazandırılmaz ise, kalbin bir kısmı oksijensiz kalacağı için kalbin kan almayan o bölümü ölmeye başlayacaktır. kalp kasının bir ksımı tamamen ölürken, hızlı bir tedavi hasarı sınırlayıp yaşamınızı kurtarabilir.

Depresyon ve Kalp Hastalığı ilişkisi nasıldır?

Kalp hastalığı olan kişiler, kalp hastalığı olmayan kişilere göre daha çok depresyon geçirirler. Göğüs ağrısı ve kalp krizleri depresyonla ile çok sıkı ilişkilidir. Ancak, bunun nedenini araştırmacılar bulabilmiş değildir. Ancak, bilim adamları şunu çok iyi açıklamışlardır; depresyon semptomları, tüm fiziksel ve ruhsal sağlığı bozarak, kalp hastalığı riskini artırır ve kalp hastalığını daha da kötüleştirmektedir. Bilindiği gibi depresyon aşırı yorgunluk, isteksizlik ve değersizlik gibi duyguları yaşatır. Yorgunluk veya değersizlik duyguları tedavi planını ve kalp hastalığına yol açan nedenleri ortadan kaldırma konusunda ihmallere yol açmaktadır. Depresyon, kalp krizi sonrası ölüm riskini artırır. Yani, kişi depresyonda iken kalp krizi geçirirse, ölüm riski daha fazla olmaktadır.

Kalp hastalığı olanlarda depresyon nasıl tedavi edilir?

Kalp hastalığı olan kişide depresyonun tedavisi ya kalp doktoru tarafından, ya da psikiyatri uzmanı tarafından yapılır. Depresyonun tedavisi ile kalp hastalığı ile mücadele etme gücü ve genel sağlığı daha iyi duruma getirmede yardımcı olur. Depresyonun tedavisi biraz zaman alabilir ancak çok etkili olur.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) sırasında ek konuşma terapilerinin depresyon geçiren kalp hastalarının başa çıkmaları için etkili olduğu gösterilmiştir.

-Psiko-eğitim, hastalığınız ve tedavisi hakkında bilgi sunma

-Stresle başa çıkma eğitimi, anksiyete ile mücadele etmek için değişik yollar öğretme

-Problem çözme terapisi, günlük hayatta sorun yaratan durumları tespit etme ve onlarla baş etme yollarının bulunmasını ve çözme yollarını bulmayı öğretme

Ayrıca, destek gruplarına katılarak yaşadığınız zor duyguları paylaşmanın ve dışa vurmanın yararını görebilirsiniz. Kalp hastalığı ve beraberinde depresyon konusunda deneyimleri olmuş kişilerle tanışarak baş etme yollarını bulabilirsiniz.

Depresyonun tedavisi uzun süreli kalp hastalığı tedavisini de kolaylaştırır ve kalp hastalığı için aşağıda yazılı gerekli değişiklikleri daha iyi uygulamayı sağlamaktadır;

*Sağlıklı besinler yeme

*Düzenli egzersiz yapma

*Hiç alkol almama veya daha az alkol almayı sağlama

*Sigarayı bırakma

Bazı hastalar kalp hastalığı için tıbbi (ilaçla) veya cerrahi seçenekler gerekebilir.

Düzenli egzersiz sadece kalp hastalığı'na karşı korumaz, aynı zamanda depresyonun azalmasına yardımcı olur. Bir çalışmada; kalp hastalığı olan erişkin bireylerde düzenli egzersiz yapmak, depresyon semptomlarını azaltmada SSRI sınıfı antidepresan kullanmaktan daha etkili bulunmuştur. Tedavi veren doktorunuz uygun ve güvenli egzersiz programlarını önerecektir.

Doç.Dr.Murat Eren ÖZEN, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı (Psikiyatr)

www.stres112.com   www.twitter.com/muraterenozen

Özel Adana Hastanesi, Büyükşehir Belediyesi Karşısı

0322 459 22 22